Kupno własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Wiąże się ona z bardzo dużym wydatkiem. Często jedynym sposobem sfinansowania zakupu własnej nieruchomości jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Dlatego też wybór odpowiedniego mieszkania jest niezwykle istotny. Wiele osób ma dylemat: kupić nowe mieszkanie z rynku pierwotnego, czy używane z rynku wtórnego? Do zakupu nowego mieszkania mogą zniechęcić negatywne opinie na temat firm deweloperskich. Jakie są fakty i mity o rynku pierwotnym mieszkań? Które z powszechnie panujących opinii są prawdziwe, a które nie?

Dodatkowe koszty zakupu mieszkania z rynku wtórnego

Najczęściej powtarzaną negatywną opinią na temat mieszkań z rynku pierwotnego jest to, że są droższe od tych z rynku wtórnego. Mit, czy prawda? Jeśli porównamy cenę za m² wtedy rzeczywiście wychodzi na to, że nowe mieszkanie jest droższe od używanego. Jeśli jednak do ceny lokalu z rynku wtórnego dodamy wszystkie inne koszty, które poniesiemy po zakupie, wówczas dojdziemy do zgoła innego wniosku.

Kupując mieszkanie używane musimy liczyć się z wieloma dodatkowymi kosztami i opłatami. Będą to wydatki związane przede wszystkim z:

  • podatkiem od czynności cywilnoprawnych,
  • remontem mieszkania,
  • wynagrodzeniem pośrednika nieruchomości.

Podatek CCP

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości wynosi 2% wartości lokalu. Obowiązek jego zapłaty leży po stronie kupującego. Co ważne, danina ta dotyczy zakupu mieszkania tylko z rynku wtórnego. W przypadku nowej nieruchomości podatek CCP nie obowiązuje. Kupując nowe mieszkanie bezpośrednio od dewelopera sporo więc oszczędzamy. Z pozoru niewielkie 2%, przy mieszkaniu kosztującym na przykład 400 000 złotych, staje się dość pokaźną sumą.

Remont mieszkania

W ogłoszeniach sprzedaży mieszkań z reguły możemy przeczytać, że lokal jest gotowy do zamieszkania i wymaga jedynie lekkiego odświeżenia. Często okazuje się jednak, że to lekkie odświeżenie wcale nie jest takie lekkie. Samo odmalowanie ścian może nie wystarczyć. Nierzadko okazuje się, że nasza łazienka, która miała być w „dobrym stanie”, wymaga skucia kafelków i położenia nowych. Starsze mieszkania mogą mieć przestarzałe, zniszczone instalacje. Ich wymiana, na przykład instalacji elektrycznej, wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. W przypadku nowego budownictwa problem ten nas nie dotyczy.

Mieszkanie bez pośredników

Duża część mieszkań z rynku wtórnego sprzedawana jest przez pośredników nieruchomości. Koszty usługi wykonanej przez pośrednika ponosi zazwyczaj strona kupująca. To kolejne klika procent, liczone od wartości nieruchomości, które musimy doliczyć do całkowitego kosztu zakupu naszego mieszkania. Kupując mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, bez pośredników, oszczędzamy pieniądze, które możemy spożytkować na inne cele.

Podsumowując powyższe koszty dochodzimy do ważnego, dla niektórych zapewne zaskakującego, wniosku. Stwierdzenie, że mieszkanie od dewelopera jest droższe to mit.

Bezpieczna transakcja

Kolejnym mitem jest to, że zakup mieszkania od dewelopera jest ryzykowny, niebezpieczny. Jedną z najczęstszych obaw jest możliwość bankructwa firmy deweloperskiej i utraty wpłaconych deweloperowi pieniędzy. Często też kupujący boją się, że mieszkanie nie będzie spełniało ustalonych wcześniej standardów.

Oczywiście deweloper, jak każda inna firma, może zbankrutować. Rynek deweloperski w Polsce podlega jednak odgórnym regulacjom. W naszym kraju obowiązuje między innymi ustawa deweloperska, która chroni interesy nabywców nieruchomości. Jednym z ważniejszych zapisów ustawy jest obowiązek założenia przez dewelopera rachunku powierniczego, na którym gromadzone są pieniądze wpłacone przez kupujących nieruchomość. Zgromadzonymi środkami rozporządza bank, który może przelać deweloperowi:

  • pełną kwotę po zakończonej inwestycji,
  • pieniądze w ratach, na poszczególnych etapach budowy.

W ustawie deweloperskiej jest także zapis mówiący o tym, że umowa zawierana pomiędzy firmą deweloperską a klientem musi posiadać prospekt informacyjny. To dokument zawierający konkretne dane i informacje o budowanej nieruchomości, na przykład jej wymiary i położenie.

Pomoc i doradztwo

Plusem zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest także możliwość uzyskania fachowej pomocy ze strony dewelopera. Wspomniany wcześniej GGW Development, oferujący nowoczesne mieszkania na Osiedlu Hawelańska w Poznaniu, zapewnia swoim klientom profesjonalne i bezpłatne doradztwo na przykład w zakresie formalności związanych z kredytem hipotecznym.

Zakup mieszkania od dewelopera jest bezpieczny i wcale nie taki drogi, jak się powszechnie uważa. Dodatkowo klienci mogą liczyć na fachowe doradztwo ze strony firm deweloperskich.

 

Sprawdź ofertę: mieszkania Poznań